20. veebruar 2014

Janice Law “London tules”






Janice Law
London tules.
Eesti Raamat 2013
160 lehekülge


Inglise keelest tõlkinud Lauri Saaber
Toimetanud Rein Põder

Huvitav ja haarav raamat.
Sisust:
Iiri-inglise maalikunstnik Francis Bacon (1909-1992), elas II maailmasõja ajal Londonis. Astma tõttu oli ta sõjaväeteenistusest vabastatud  ja töötas õhukaitse järelvaatajana. Elas koos vana lapsehoidja ja ülimalt lugupeetud geyst armukesega. Autor kirjutab: selles romaanis astuvad üles mitmed tema tuttavad, ja ma olen üritanud tõetruult kujutada nii neid isikuid kui ka Baconi elu ja  iseloomu. Baconi sekeldused laipade, kurjategijate ja politseiga on siiski puhas väljamõeldis ning igasugune sarnasus elavate või surnutega selles osa s täiesti juhuslik.

Autori jutustamisviis on hoogne, tegevus antakse edasi minategelase jutustusena. Nii nagu minategelane on pidevas liikumises, nii ka mina praktiliselt jooksin selle raamatu läbi.

Kuna minategelane on kunstnik, maalib ta lugejale sõnadega pildi sõjaaegsest Londonist. Tekst on täis  kontraste, vastandatakse  pimedust ja valgust, vaikust ja hääli.
Mõned tekstinäited:
Lk. 107 “Sireenid ,tuletõrjeautod ja kuulipildujate ragin, jalge all õline vesi, taevas silmapiiril punetav ja pea kohal süsimust, aga laotuses ergas hämmastav valge tulevärk, mis meenutas hõõguvaid hiigellühtreid, ja ristlevad prožektorikiired.“

Lk. 101 „Piserdavast vihmast ja  pimedusest sillerdava värvi ja valguse kätte: valgus murdus, purunes, peegeldus, moodustas vikerkaari, väändus, põrkles ja paindus. Ning see melu: le jazz hot, nagu ütlevad prantslased, mulle le vali müra, sest minule on elevant kõrva peale astunud. Naerulagin ja hääled, mis hõikusid üksteist üle koopataolise ruumi, klaaside tinin ja aeg-ajalt nende lõhkumise klirin, suitsuvine, kust ujusid nähtavale sädelevad kleidid ja ehtsad juveelid ja säravad reväärid, kogu õhustik kisendamas: me oleme pöörased, me oleme peoloomad, isegi pommitamine ei peata meid. Õigupoolest lähenes see hüsteeriale, aga kontrastid meeldivad mulle ja kontrastidest puudust ei tulnud.“

Romaani alguses, 1940 aasta suvel, rohkem mängitakse sõda. Minategelase töö õhuväe järelvaatajana seisneb pimenduse kontrollimises . Pimendamise tõttu toimub suurem osa raamatu tegevusest pimedas linnas, kas siis päris täielikus pimeduses, kui patareilamp on kadunud on, või patareilambi valgel. Meenus Nobeli preemia laureaadi Jose Saramago romaan „Pimedus“, kuid tolles raamatus on pimedus allegooriline. Londoni romaani pimedus on sisenduslik ja ärritav, sellega  ei harju. Ka laibale sõna otseses mõttes komistab minategelane täielikus pimeduses.  

Pimedust kirjeldab autor nii: Lk. 16  „Maailma oli neil hetkedel tihti tõeliselt kaunis: tühjad tänavad, taevas kui kahvatu sulatina, välk Thamesi kandis. See monokroomne maailm koosneb helidest, mitte värvidest. Kuulda võis tuult, kummide üminat sillutisel, vabakäigul jalgratta võrinat, samme, kellegi üksikut häält.“

Lk. 37 „Kojuminekuks kulus mitu tundi-põhjuseks kõnniteeservad ja laternapostid, nähtamatud veokid ja ootamatud autod, minu tühjade kähisevate  kopsude ja piinlevate hingamisteede luupainaja, mida ümbritses mitmepalgeline pimedus. Tuhande klaustrofoobilise nägemuse kütkes kartsin seisma jääda ega suutnud õieti kõndidagi.“

Sügisel läheb päris sõjaks, Londoni pommitamine algas 07.09.1940 .
Lk. 74 „Need lõõmavad relvad olid meile üllatus: meid kõiki oli gaasi vastu treenitud, varustatud kummisaabaste, maskide, kaitseprillide ja gaasikindlate kombinesoonidega. Aga selle asemel sattusime silmitsi tulega, põrguliku ja suurejoonelise tulega, mis valgustas öötaevast, nagu oleksime oopiumiuimas vaadanud Turneri maali.“

Mulle meeldis eelkõige raamatu stiil, suur tänu tõlkijale kujundirikka keele eest. Raamat on loetav ka paremat sorti kriminaalromaani või sõjaromaanina.

Kunstnik Francis Baconi pildid on sellised, raamatu autor on ta iseloomu hästi tabanud:


Raamatus lasti kõlada Vera Lynni (Vera Margaret Welch) laulul. Vera Lynn on teise maailmasõja ajal populaarsust kogunud lauljanna, kes kuningannalt sai autiitli  Dame . 2009.aastal saavutas 92 aastane lauljanna oma kogumikalbumiga "We'll Meet Again" Briti müügitabelites esikoha.




Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar