18. august 2014

Giuseppe Verdi "Maskiball" 15. augustil 2014 Birgitta festivalil.

Giuseppe Verdi
 „Maskiball”
Ooperiteater Helikon, Moskva
Esietendus 17. veebruaril 1859 Rooma Apollo teatris
Helikon lavastus 2013. aastast
Lavastaja: Dmitri Bertman

Dirigent: Valeri Kirjanov
Kunstnikud: Igor Nežnõi ja Tatjana Tulubjeva
Valguskunstnik: Damir Ismagilov
Koormeister: Eugene Ilin
Koreograaf: Edwald Smirnov

Osades:
Riccardo, Warwicki krahv – Ilja Govzitš
Renato, Riccardo sekretär- Aleksei IssajevAmelia, Renato abikaasa- Jelena MihhailenkoUlrica , ennustaja- Ksenija VjaznikovaOscar, paaz -Lidia Svetozarova.

2009.a. nägin ooperit „Maskiball“ Estonia teatris, lavastas Arne Mikk.
Seekordne etendus oli kolmas, sest vahepeal vaatasin ooperit kinos e. siis MET Opera ülekannet Coca –Cola Plazas.
Kõik need lavastused olid erinevad. „Estonia“ „Maskiball “on jäänud meelde efektse lavakujunduse ja väga hea esitusega Aile Assonylt.

MET Opera etenduses oli lavakujundus minimalistlik, aga etendus tulvil kirge.  Amelia osa laulis Sondra Radvanovsky, Riccardot  Marcelo Alvarez ja Renatot Dmitri Hvorostovsky.
Videol MET Opera lavastusest  Sondra Radvanovsky laulab Amelia aariat III vaatusest "Morra ma prima in grazia":


Helikoni lavastuses on ooper toodud kaasaega ja selles toimetavad ülikondades poliitikud. Väga mõjuv oli juba sissejuhatav stseen kui kuningas saabub ning ülikondades koor hakkab oma palvekirju tema poole sirutama. Nagu kavalehel lubatud, kanti ballil maskidena kaasaja valitsejate ja avaliku elu tegelaste näopilte. Kaugemates ridades need näopildid tõenäoliselt äratuntavad ei olnud.  Ka oli maskide lavalviibimise aeg üürike, kui äratundmine saabus, millest andis tunnistust kahin publikus, olid maskid juba lahkumas. Mina näiteks ei jõudnud näha, kas Putin oli maskide seas. 
Helikon teatris on palju noori andekaid lauljaid. Minu lemmik sellelt etenduselt oli Oscari rollis Lidia Svetozarova, kes võlus publikut ka järgmisel päeval ooperigalal Julia valsiga Gounod „Romeost ja Juliast“. 
Kui nuriseda, siis Helikoni lavastuses jäi minu jaoks puudu kirest, võimu ja intriige oli.

Videol laulab Oscari aariat III vaatusest  "Saper vorreste" Diana Damrau, see lugu kummitab mind teist päeva pärast etendust, eriti orkestri osa.Oli kaunis ooperiõhtu Verdi särava muusikaga.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar