2. november 2016

Peter Swanson "Mõrva väärt"

Põnev lugemine.  Kõik olemas, mis tutvustuses lubatud.
Tutvustusest:
Kättemaksu on harva serveeritud külmemalt kui Swansoni suurepärases põnevusloos. Nugaterava kirjutamisstiiliga lahkab Swanson külmaverelise kurjuse olemust. Muserdavat lõpplahendust oskavad vähesed oodata. – Publishers Weekly Külmavärinaid tekitav ja hüpnotiseerivalt põnev... tegemist võib olla uue klassikuga. – Lee Child Riukalik psühholoogiline põnevik, millest ei puudu seks, petmine ja juhuslik kohtumine, mis viib mõrvani. See on Patricia Highsmithi klassika „Võõrad rongis” kaasaegne versioon. Autor on varem kirjutanud tunnustatud romaani „Tüdruk, kel südameks kell”. Londonist Bostonisse lennates kohtub Ted Severson vapustava Lily Kintneriga. Martiinit juues mängivad võõrad mängu, milles jutustavad intiimseid üksikasju oma elust. Vallatu vestlus Tedi ja Lily vahel võtab sootuks teise suuna, kui Ted naljaga pooleks väidab, et tahaks oma naise ära tappa. Mehe üllatuseks pakub Lily talle oma abi. Bostonis sõlmivad Ted ja Lily kummalise kokkuleppe ja arutavad viise, kuidas Ted oma abielust pääseks. Ent ka Lilyl on oma sünge minevik, mida ta Tediga ei jaga. Kui Ted hakkab Lilysse armuma, hakkab ta muretsema, et nende plaani nõrgad kohad võivad neile saatuslikuks saada. Järsku on mõlemad tõmmatud väga ohtlikku kassi-hiire mängu, millest kumbki ei pruugi eluga välja tulla. Hitchcock oleks sellest suurepärase filmi teinud.

Ted, Lily ja Miranda - ilusad, edukad, mõned neist väga rikkad, üks neist psühhopaat. Kes?  Kaks neist tegutsevad kättemaksu nimel, üks raha nimel. Neile lisaks Brad, kelle paneb tegutsema kirg ilusa naise vastu ja soov rikastuda. Kõigil eesmärk tappa, kes jõuab esimesena. 

Häid inimesi peategelaste hulgas ei ole, kõik puha pahad. Üks paha tüdruk mõtiskleb raamatus nii: „Me saime aru, et ellu jäämine oli kõige olulisem. See oligi elu mõte. Ja teise elu võtmine oli mitmeski mõttes elus olemise kõige suurepärasem väljendus.“
Inimelu võtmine ei ole inimsuhete reguleerimise vahend, seepärast ei saa ma ka ühtegi raamatu mõrvarist ohvriks lugeda. Lõpus annab autor siiski lugejale lootust, et ükski kuritöö ei jää karistuseta.
Kõrvaltegelastest on huvitavad ebatraditsiooniline uurija Henry Kimball ja ühe peategelase kirjanikust isa. 
Lugesin raamatu läbi ühe hooga. Suurepärane lennuki lektüür. Kirjutatud selles viimasel ajal populaarses vormis, et peategelased kordamööda jutustavad oma lugu. Kui ühes peatükis jääb midagi saladuseks, siis järgmises või ülejärgmises saabub tõde ja nii kuni üllatava lõpuni välja (kuigi midagi sellist võib juba varem aimata).
Üks paha tüdruk kuulas Chet Baker'i "Almost Blue"


 ja  Dinah Washingtoni „This Bitter Earth“ 


Mitte üldse paha muusika. Ehk panevad kirjanikud peategelased kuulama oma lemmikmuusikat.

Lugesin Swansoni raamatut ja jätsin pooleli teise krimka: „Külmakaksikud“, no ei suutnud seda lugeda. Kui peaksin põhjendama: krimka sündmustikku on segatud lapsed minu jaoks vastuvõtmatul moel. Kuigi elus võib selliseidki lugusid ette tulla.

Peter Swanson
 „Mõrva väärt“
Inglise keelest tõlkinud Eva Nooni
Päikese kirjastus  2016
316 lehekülge


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar